Zespół

FOT. ANNA MARIA BINIECKAAnnutara to żywioł, muzyka świata i kosmosu, spotkanie pełnych pasji muzyków, galeria tradycyjnych brzmień i magicznych wariacji śpiewnych.Zespół eksploruje materiał źródłowy kultury bałkańskiej, romskiej, ukraińskiej, polskiej, ale można też znaleźć utwory inspirowane muzyką żydowską, arabską, leśną i szamańską. Nie brakuje głosów szarych, brunatnych, rytmów nieparzystokopytnych i języków zmyślonych, zasłyszanych we śnie – a wszystko ku chwale życia, wolności, tańca!

Historia trójmiejskiego zespołu sięga niedalekich czasów, kiedy jego założyciele studiowali na Akademii Muzycznej w Gdańsku ( Kamila Bigus i Michał Zeltman ) oraz w Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” ( Alina Jurczyszyn ). Pieśni tradycyjne, przywożone z różnych zakątków świata, śpiewane w wielogłosach po leśnych dolinach, w starych, drewnianych chatach, nad kaszubskimi jeziorami, stały się materiałem bazowym pracy zespołu, która trwa do dziś. Zespół – początkowo występujący pod nazwą Laboratorium Pieśni, śpiewający a capella utwory tradycyjne, z czasem, w trakcie dochodzenia kolejnych instrumentalistów związanych z Wydziałem Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku ( bębny, kontrabas, trąbka ), ewoluował w stronę etno/world music, gdzie rytm, energia, improwizacje, nieskrępowana, wolna twórczość, inspirowana szeroko pojętą muzyką świata, staje się wyróżnikiem brzmienia zespołu.

Annutara szuka inspiracji w komponowaniu własnych utworów i tekstów, głównie w specyficznej, niezwykłej muzyce krajów bałkańskich, muzyce cygańskiej i tradycyjnej muzyce ukraińskiej.

W obecnym składzie zespół gra od 2013 roku. W maju 2015 ukazała się debiutancka płyta Annutary – „Ulisi”

 Skład zespołu:

Alina Jurczyszyn – głos, bęben szamański, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne, dzwonki
Kamila Bigus – głos, skrzypce, bęben szamański, instrumenty perkusyjne
Michał Zeltman – gitara, skrzypce, głos
Michał Mantaj – akordeon
Tomasz Koper  – bębny, instrumenty perkusyjne
Tomek Nowik – kontrabas
Dawid Lipka – trąbka

Przyjaciele:

Maciej Sadowski – kontrabas
Piotr Grudziel – perkusjonalia